Super-TAIKaren

Super-TAIKaren är klubbens eget mästerskap och hålls årligen med fem etapper, varannan vecka i oktober till december. Alla kan tävla mot alla på samma villkor. Distanserna är anpassade efter ålder där yngre och äldre erhåller vissa fördelar gentemot seniorer.

Resultaten på varje etapp räknas från placering 1 och nedåt, lägst sammanlagd poäng vinner. De 3 bästa resultaten räknas, hamnar någon på topp 5 på samma poäng räknas bästa placering på en enskild etapp i första hand sedan bäst placering på 4:e resultatet.

Årets deltävlingar hålls som vanligt på tisdagar 18:00 med utgångspunkt från klubbstugan. Anmälan och mer information i Eventor.

Etapper 2022:

  1. 18/10 – Sprintorientering
  2. 8/11 – Linjeorientering
  3. 15/11 – Poängorientering
  4. 29/11 – Två varv på samma tid
  5. 13/12 – Nattorientering

Resultat

PlaceringNamnEtapp 1Etapp 2Etap 3Etapp 4Etapp 5Totalt
1Sixten Åberg12366
2Elvis Åberg5421811
3Agnes Åberg4512918
3Magnus Åberg310518
5Niklas Åberg311519
6Maja Nordenfelt1297420
7Pontus Cliffordson61051721
8Hedda Ljungberg261523
9Sara Nordenfelt91313325
9Vilgot Åberg181625
11Erik Rothamel131232126
12Pernilla Hedin248111231
13Simon Göthberg231419235
14Sven-Olof Hermansson1161936
15David Rothamel15171143
16Tony He1622745
17Ludvig Piegsa287251446
18Hjalmar Åberg2517132050
18Mia Gustafsson329950
20Elrik Åkermark1815182151
21Fredrik Rothammel19231355
22Per Liedman16212259
23Marie Nilsson26221664
24Oscar Normand23202467
25Max Cliffordson3526869
26Emil Nordqvist20282371
27Tobias Huuva22193374
28Lea Niiniskorpi36212481
29Amanda Normand37182782
30Jessica Åberg211132
31Erik Falkeman172946
32Olle Nordqvist332053
33Ewa Ljungberg253156
34Klara Nilsson393069
35Henrik Ljungberg312482
36Kristian Narbro-Porath44
37Viktor Govik66
38Maths Carlsson88
39Maja Karlsson1010
40Harry Liderfelt1414
41Alvin Huuva2727
42Per Karlbäck2929
43Jennie Lindahl3030
44Fritz Karlbäck3434
45Wilma Falkeman3838