Motionsorientering på Hisingen måndagar i maj

24 Apr 2022, av Jonas Rothén

Mer information om motionsorienteringen finns på följande hemsida:

https://eventor.orientering.se/Events/Show/37644

Under maj anordnar Tolereds AIK motionsorientering på måndagskvällar som vanligt. Första start är kl 17:30 och sista start är kl 19:00. Målet stänger kl 20:00. Vi försöker variera terrängen lite och erbjuder 3 tillfällen i Hisingsparken med utgång från vår klubbstuga i Tuve, ett vid Svarte Mosse bredvid Länsmansgårdens motionscentral och ett tillfälle vid Backavallen.

Det finns instruktörer på plats och möjlighet att låna kompass och elektronisk stämplingspinne.

Vi erbjuder fikaservering de tillfällen vi utgår från Tuve där våra ungdomar vill tjäna ihop lite pengar till tränings- och tävlingsresor. Välkomna till Hisingen.